Domů » Historie

Historie

Počátky

Kruhové náušnice nosili již staří Řekové, Římané, i Egypťané. Primárně sloužily jako způsob identifikace kmenových členů, v některých případech byly brány jako symboly náboženství a moci.

První kruhové náušnice vznikly již kolem roku 2500 př. n. l. v Núbii – africké civilizaci nacházející se na území dnešního Súdánu. Ušní šperky byly vytvořeny ze zlata, stříbra a bronzu. Později se kruhové náušnice rozšířily do dalších kultur po celém světě.

V Egyptě se tamní muži i ženy chlubili nádhernými obručemi na svých uších. Věřili, že náušnice zvyšují krásu člověka a že symbolizují jejich bohatství a moc. Nejčastěji byly vyrobeny z krouceného zlatého drátu a korálků. Královští Egypťané zpravidla nosili těžké a silné zlaté obruče.

Starověké římské a řecké umění ukazuje, že i tyto kultury používaly kruhové náušnice. Šperky nosily převážně ženy, ale také muži s vysokým společenským postavením. Ve starověké Persii řezby zobrazují vojáky, kteří mají v každém uchu jednu obručovou náušnici.

Novověk

V 17. století bylo nošení kruhových náušnic upozaděno, a to hlavně v důsledku rozmachu doplňků, které zakrývaly uši (propracované účesy, pokrývky hlavy, oblečení s vysokým límcem).

Během 18. století byly na vrcholu popularity malé perlové náušnice ve tvaru hrušky. V evropských kulturách byly v té době určitě oblíbenější než archetypální obruče.

Během dvacátých let 19. století byly lehké kruhové náušnice populárnější než těžké přívěskové šperky. Módní trendy během této doby replikovaly historické styly z římských kultur, což logicky vedlo k větší popularitě velkých zlatých obručí.

Moderní dějiny

Ve Spojených státech se ve 20. letech 20. století kolem náušnic s kruhy objevil nádech negativity. Mnoho lidí je vidělo jako symbol indiánské a latinskoamerické kultury. Mnoho amerických žen tak přestalo nosit náušnice, aby nebyly zařazeny do kategorie přistěhovalců.

Popularita náušnic mezi americkými ženami však byla poměrně brzy znovuzrozena. Navíc objev hrobky krále Tutanchamona v roce 1922 akcentoval představu zlatých kruhových náušnic symbolizujících moc a vysoké společenské postavení.

Kruhové náušnice jsou zkrátka od nepaměti hojně využívaným doplňkem, a při vhodném použití dokáží zvýraznit krásu i charisma jejich nositelky (popřípadě nositele). Na tomto webu najdete ruzné typy kruhových (i jiných) náušnic seřazené do přehledných kategorií, které vás navedou na náušnice, které budou přímo na vaše gusto!